O nás

Denný tanečný tábor

Milí rodičia, blížia sa letné prázdniny a náš súbor Bystrina organizuje denný tanečný tábor. Ak vaše deti majú radi tanec, spev, pohyb, súťaže, remeslá a mnohé iné aktivity, neváhajte ich prihlásiť. Bude ich čakať pestrý program, darčeky a veľa nových zážitkov.👦🏼👧🏼

Informácie:
-veková kategória: 9 – 15 rokov
-termín: od 8.7. – do 12.7.2024
-suma: 150,00 Eur

Pre ďalšie informácie nás môžete kontaktovať na čísle: 0917 374 078 📲

☀️O deti sa bude starať odborný tím našich tanečníkov:

Terézia Šufliarská – tanečný pedagóg
-tanečný pedagóg vo FS Bystrina, bývalá tanečníčka v US Lúčnica a FS Bystrina

Marek Jasenovský – tanečný pedagóg
-učiteľ telesnej výchovy, tanečník v US Lúčnica, pomocný tanečník vo FS Bystrina

Michaela Miklošová – vychovávateľka, organizačný dozor
-učiteľka, vychovávateľka, tanečníčka a krojárka vo FS Bystrina

Michal Soták – animátor, organizačný dozor
-študent, tanečník a krojár vo FS Bystrina

Romana Sámeľová – animátor, organizačný dozor
-študentka, tanečníčka vo FS Bystrina

Klaudia Škorvánková – pedagóg spevu
-sólistka speváčka v US Lúčnica

Dominika Moravčíková – pomocný tanečný pedagóg
-tanečný pedagóg vo FS Bystrina, bývalá tanečníčka v US Lúčnica a FS Bystrina

Vyplnenú a podpísanú Záväznú prihlášku prosíme doručiť osobne na adresu Horná 21, 974 01
Banská Bystrica do priestorov Folklórneho súboru Bystrina na 2. poschodí. Pred vaším
plánovaným príchodom vás prosíme, aby ste nás vopred kontaktovali na tel. 0917 374 078,
a dohodli termín. Poplatok za tábor je možné vyplatiť len v hotovosti v čase doručenia prihlášky
podľa dohodnutého termínu.

Pestrosť a bohatstvo slovenského folklóru vedie často ľudí k tomu, aby tieto tradície a krásu folklóru zachovávali, ďalej obohacovali a šírili vedomosť o ňom ďalším generáciám. Bystrina je mladý kolektív, ktorý sa snaží nadväzovať na ľudové tradície a život našich predkov a toto všetko chce prezentovať v jedinečnej umeleckej podobe. Bystrina prezentuje tance a spevy z rôznych regiónov Slovenska, najmä z Podpoľania a Horehronia, ale aj zo Zemplína, Šariša, Terchovej, Gemera, goralského územia, či Liptova a Myjavy.

Folklórny súbor Bystrina vznikol v roku 1980, kedy boli Tibor Sedlický a Anna Strečková poverení založiť mládežnícky súbor, ktorý by doma aj vo svete reprezentoval Banskú Bystricu. K spolupráci prizvali mladého tanečníka, neskôr choreografa súboru, rodáka z Očovej Jána Pivolusku, ktorý so sebou pritiahol mladých talentovaných ľudí, a vznikla Bystrina, v ktorej pôsobil ako vedúci až do roku 2007. V tomto roku sa ujal vedenia dlhoročný tanečník a sólista spevák Miroslav Šávolt z Poník, ktorý bol aj jedným z prvých zakladajúcich členov folklórneho súboru Bystrina. V roku 2011 sa manažérom a umeleckým vedúcim súboru stal Martin Pecník, ktorý je zároveň primášom ľudovej hudby a vedie súbor dodnes.

Bystrina sa už od svojho vzniku môže pýšiť výnimočnými osobnosťami, hudobníkmi, spevákmi a tanečníkmi, ktorí v nej pôsobili. Mnohí z týchto členov majú svoje pevné miesto na folklórnej scéne na Slovensku, či už ako viaceré známe ľudové hudby, vynikajúci speváci, inštrumentalisti. Množstvo členov vyštudovalo aj Konzervatórium Jána Levoslava Belu, Akadémiu umení v Banskej Bystrici, či VŠMU v Bratislave. Svoju umeleckú činnosť rozvinuli aj na profesionálnu úroveň a dodnes pôsobia v popredných telesách, ako je SĽUK, Lúčnica, SND a v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu.

Od roku 2009 súbor spolupracoval s množstvom známych choreografov z celého Slovenska, akými sú Stanislav Marišler, Ľudmila Moravčíková, Vanda Golianová, Lukáš Kordoš, R.I.P. Michal Majer, Marek Smoleňák, Dominika Moravčíková a Juraj Moravčík, a tiež s Vladimírom Homolom, ml. a Michalom Budinským, ktorí pripravili hudobné spracovania. Všetci svojou tvorbou a spoluprácou významne prispeli k dnešnej špičkovej umeleckej podobe súboru.

Už od svojho vzniku sa Bystrina zúčastňuje na mnohých významných medzinárodných folklórnych festivaloch v zahraničí ako na Kanárskych ostrovoch, v Líbyi, Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Egypte, Rusku, Francúzsku, Rumunsku, na Cypre, Azorských ostrovoch, Sardínii a mnohých iných, kde každý rok úspešne reprezentuje slovenský folklór.