O nás

Folklórny súbor Bystrina pôsobí v meste Banská Bystrica už viac ako 37 rokov.

Počas tohto obdobia sa súbor postupne formoval a v posledných desiatich rokoch pripravil niekoľko celovečerných programov, v rámci ktorých začal spolupracovať s množstvom známych choreografov z celého Slovenska. Stanislav Marišler, Ľudmila Antalová, Vanda Krištofová, Lukáš Kordoš, Michal Majer, Marek Smoleňák svojou tvorbou a spoluprácou významne prispeli k dnešnej špičkovej umeleckej podobe súboru, ktorý prezentuje tance najmä z Podpoľania a Horehronia, ale aj zo Zemplína, Šariša, Zámutova, Terchovej, goralského územia či Liptova.

Jadro súboru tvorí kolektív mladých ľudí, ktorí sa snažia nadväzovať na ľudové tradície a život našich predkov a toto všetko chce prezentovať v jedinečnej umeleckej podobe.

Ako jeden z mála folklórnych súborov na Slovensku sa môže od roku 2015 pýšiť profesionálnou hudobnou a speváckou zložkou, ktoré vytvárajú absolventi Konzervatória Jána Levoslava Belu a Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Súbor absolvuje každoročne množstvo vystúpení – či už celovečerných, alebo pri príležitosti rôznych podujatí.

Už od svojho vzniku sa Bystrina zúčastňuje na mnohých významných folklórnych festivaloch na Slovensku a každý rok úspešne reprezentuje slovenský folklór na viacerých medzinárodných festivaloch v zahraničí, ako v Egypte, Rusku, Líbyi, Francúzsku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Rumunsku, na Kanárskych ostrovoch aj Cypre…